Bezpečnost práce, BOZP

Prostřednictvím odborně způsobilé osoby v prevenci rizik provádíme kontroly stavu BOZP na pracovištích a v objektech, zpracováváme dokumentaci a směrnice, spolupracujeme s lékařem pracovnělékařských služeb, kontrolujeme provádění revizí, spolupracujeme s revizními techniky, provádíme školení, dodáváme bezpečnostní tabulky.

 

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví. V tomto zákoně jsou uvedeny povinnosti zaměstnavatele a práva a povinnosti zaměstnanců.

Další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (např. OSVČ) upravuje zákon č. 309/2006 Sb.

Zaměstnavatel je zejména povinen:

BOZP  vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostřední a pracovní podmínky,

BOZP  pravidleně kontrolovat úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci odborně způsobilou osobou,

BOZP  vyhledávat a vyhodnocovat rizika a přijímat opatření k jejich odstrannění nebo eliminaci,

BOZP  nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, aniž by byl zdravotně či odborně způsobilý,

BOZP  informovat zaměstnance, do které kategorie byla jím vykovávaná práce zařazena, sdělit zaměstnancům, který lékař pracovnělékařských služeb jim poskytuje tyto služby,

BOZP  zajistit zaměstnancům poskytnutí první pomoci,

BOZP  zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

 

Dokumentace BOZP  

Nejen na základě zákoníku práce, ale i podle řady dalších předpisů, jsou zaměstnavatelé, právnické osoby a podnikající fyzické osoby (OSVČ) povinni zpracovat a vést dokumenty organizující systém prevence rizik. Zpracovaná dokumentace se musí pravidleně aktualizovat v závislosti na změnách právních předpisů či změnách v organizaci, kontrola dokumentace má probíhat v rámci pravidelných kontrol stavu BOZP v organizaci.
Rozsah dokumentace si v podstatě stanovuje organizace sama, konzultantem a zpracovatelem by měla být odborně způsobilá osoba v prevenci rizik.

Běžnou součástí dokumentů BOZP jsou například:

BOZP  dokumentace o vyhledávání a vyhodnocování rizik, 

BOZP  kategorizace práce,  

BOZP  směrnice pro poskytování OOPP, mycích a desinfekčních prostředků, 

BOZP  evidence poskytování OOPP, 

BOZP  směrnice pro šetření, evidenci a hlášení pracovních úrazů, 

BOZP  kniha úrazů, 

Logo malé  traumatologický plán,

Logo malé  osnova pro školení o BOZP,   

Logo malé  dokumentace o provedeném školení BOZP a dalších odborných školeních, 

Logo malé  dopravní řád, 

Logo malé  řády skladu, 

Logo malé  místní provozní bezpečnostní předpisy a pracovní postupy, 

Logo malé  systém bezpečné práce při provozu na zdvihacích zařízeních, 

Logo malé  harmonogram revizí, revizní zprávy (elektrikcé zařízení, tlakové zařízení, zdvihací zařízení, technické prohlídky VZV atd.). 

 

 

Seznam odborně způsobilých osob k zajišťování úkolů v prevenci rizik a koordinátorů BOZP

 

 

 

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti